Türkiye Efrîn saldırısı için efendilerine dileniyor

AKP şefleri Rojava’ya saldırmak için Amerikan ve Rus efendileriyle diplomasi trafiğini yoğunlaştırırken, taraflardan harekata karşı açık bir tutum gösterilmiş değil. Öte yandan uluslararası topluma, saldırganlığa karşı harekete geçme çağrısı yapan PYD, Suriye’deki Kürtlerin Efrîn’e desteğe hazır olduğnu vurguladı.

ABD’nin YPG başta olmak üzere QSD ile Suriye’de ordu kurduğuna ilişkin açıklamaların ardından Efrîn ve Menbic saldırganlığını tırmandıran AKP şefleri, Amerikan efendileriyle görüşmelerini yoğunlaştırdı.

Geçtiğimiz gün Erdoğan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonda görüşürken, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar Brüksel’deki NATO toplantısında ABD’li mevkidaşıyla bir araya geldi. Ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Vancouver’daki Kuzey Kore zirvesinde ABD'li mevkidaşı Tillerson ve ABD Savunma Bakanı Mattis ile görüştü.

ABD Efrîn harekatına açıktan karşı çıkmadı

Görüşmelerde ABD emperyalizmi temsilcilerinin Efrîn harekatıyla ilgili söylediklerinin detayları gizli tutulurken, AKP şefleri basına verdikleri demeçlerde kendilerine destek verildiğini iddia ederek aktarımlarda bulundu. Çavuşoğlu, YPG-ABD ilişkisine dair Mattis ve Tillerson’ın “Basına inanmayın” dediğini aktardı. Erdoğan’ın görüşmesinde ise NATO genel sekreterinin “Türkiye’nin kendini terör saldırılarından korumasının en doğal hakkı olduğuna işaret ettiği” öne sürüldü.

Öte yandan “AKP Ajansı” AA ise Efrîn konusunda ABD’nin “Türkiye’ye yeşil ışık yaktığı” yönünde haberler servis etti. Ajansın muhabirine konuştuğu söylenen Pentagon sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway ve IŞİD karşıtı emperyalist koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon, Efrîn bölgesiyle “ilişkileri olmadığı” yönünde ifadeler kullandı. Galloway’in, Efrîn’deki YPG güçlerini, IŞİD’e karşı operasyonlarının bir parçası olarak görmediklerini söylediği öne sürüldü. Galloway’in “Onları desteklemiyoruz ve onlarla hiçbir işimiz yok” dediği eklendi.

Pentagon sözcüsünden önce yine AA muhabirinin sorusunu yanıtlayan Dillon’ın şu sözlerine yer verildi: “Efrîn operasyon alanımız değil. Başta Ebu Kemal'in Kuzeyi ve Fırat Nehri'nin doğu yakasındaki alanlar olmak üzere, Orta Fırat Vadisi boyunca kalan ceplerde IŞİD'i yenmek üzere ortaklarımıza destek veriyoruz.”

Rusya cephesi de açıktan tavır almadı

Türk sermaye devletinin Efrîn açıklamalarını yoğunlaştırmasının arkasında ise son dönemde Suriye’de yaşanan gelişmelerin önemli bir yeri bulunuyor. Rusya ve Suriye’nin İdlib’e yönelik operasyonlarına hız vermesi, Türkiye ile Rusya arasında gerilimi öne çıkarmış oldu. Astana sürecini İdlib’e yerleşme ve Rojava’yı tehdit etme bahanesi yapan Türkiye, buradan çekilmek durumuyla karşı karşıya kaldıkça, bu sefer Efrîn’e yönelik saldırganlığı için efendilerinden rol dilenmeye başladı.

ABD’den henüz net bir karşı çıkış basına yansımazken, Rusya cephesinin bu konudaki tavrının ve Türkiye ile kapalı kapılar ardında yapacakları anlaşmaların bu süreçte belirleyici olacağı gözüküyor.

ABD’nin yanı sıra Rusya ve Suriye’den de bu konuda net bir açıklama yapılmış değil. Bu cephe, geçtiğimiz günlerde ABD-YPG işbirliğinde kurulacak ordunun kabul edilemeyeceği vurgulu açıklamalar yapmıştı. Suriye, Türkiye’yi İdlib’de işgalci olarak gördüğünü duyurmuştu.

PYD: Kürtler Efrîn’e destek vermeye hazır

Türk sermaye devleti emperyalist efendileriyle savaş diplomasisini sürdürürken diğer yandan Efrîn’e yönelik topçu atışlarına ve sınıra yığınaklarına da devam ediyor.

Bu saldırılara ve olası bir işgale karşı direnme hakları olduğunu vurgulayan Kürt hareketi de son olarak yaptığı açıklamayla uluslararası kamuoyunu harekete geçmeye çağırdı. Reuters’te yer alan yazılı açıklamada, Efrîn’deki bombardımanın kınandığı belirtildi.

“Efrîn yalnız değildir” vurgulu açıklamada, ülkenin kuzey ve doğu bölgelerindeki Kürtlerin Efrîn’e destek vermeye hazır olduğunun altı çizildi.