Cenevre’deki görüşmelerden yansıyan Suriye krizi

Cenevre görüşmelerine geç katılan Suriye hükümeti heyetinden Beşar Caferi’nin açıklamaları “siyasi geçiş süreci”ndeki krizi yansıttı.

Suriye’deki savaşta emperyalistler arasındaki “anlaşma”lar son dönemde kamuoyuna yansırken, beş aylık aranın ardından geçtiğimiz hafta başlayan Cenevre görüşmelerinde krizler su yüzüne çıktı.

İsviçre’nin başkenti Cenevre’de yapılan Suriye görüşmelerinin 8. turu geçtiğimiz hafta başlarken, “muhalif” adı altında toplanan dinci çeteler, “Esad gitmeden geçiş sürecine katılmayız” iddiasıyla görüşmeler öncesi krizin sinyalini vermişti. Dinci çetelerin öne sürdüğü bu “şart” nedeniyle görüşmelere geç katılan Suriye hükümeti heyeti dün Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile bir araya geldi.

Dinci çetelerin Riyad-2 bildirisine Suriye’den tepki

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, öne sürülen şartın hiçbir koşulda kabul edilemeyeceğini söyledi. Dinci çeteleri kınayan Caferi, çetelerin Riyad’da yaptıkları son “muhalefet” toplantısından çıkan bildirinin “provokatif ve sorumsuz” olduğunu dile getirdi. Bildiride kullanılan dilin BM kararlarına aykırı olduğunu söyleyen Caferi, heyetin bugün Cenevre’den ayrılacağını ve haftaya geri dönüp dönmeyeceğinin tartışılacağını belirtti.

Caferi: ‘Kürt bölgeleri’ diye bir anlayış yok

Şu ana kadar ne Astana ne Cenevre görüşmelerine PYD davet edilirken, Suriye’de Kürt sorunu konusundaki belirsizlikler de bir diğer kriz potansiyeli olarak öne çıkıyor.

Nitekim Suriye hükümeti temsilcisi Caferi’nin Kürt sorunuyla ilgili açıklamaları da dikkat çekti. Caferi, “Suriye'nin kuzeyindeki Kürt bölgeleri diye bir anlayış yok. ‘Kürtlerin de yaşadığı Suriye'nin kuzeyi’ var. Zira Suriye'de Araplar, Süryaniler ve diğer halklar da yaşıyor” ifadelerini kullandı. Suriye Ulusal Diyalog Kongresi konusunda da Mistura ile görüştüklerini söyleyen Caferi, kongre üzerine yoğunlaşmadıklarını belirtti.